Haber

ABD, Rusya ve Çin’in Ortak Askeri Devriyesini Yakından İzliyor

ABD Kuzey Komutanlığı (NORTHCOM) geçen hafta Rusya ve Çin’in ABD’nin Alaska eyaleti yakınlarındaki uluslararası sularda ortak askeri devriyeler düzenlediğini duyurdu.

The Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre NORTHCOM yaptığı açıklamada, Çin ve Rusya’ya yönelik devriyenin uluslararası sularda kaldığını ve ABD tarafından bir tehdit olarak değerlendirilmediğini belirtti.

NORTHCOM, ABD komutasındaki hava ve deniz unsurlarının bölgenin savunmasını sağlamak için ortak operasyonlar yürüttüğünü kaydetti.

WSJ, ABD’li bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Alaska yakınlarında uluslararası sularda yürütülen devriye sırasında Çin ve Rusya’dan gelen 11 gemilik filonun ABD’ye ait 4 muhrip ve 1 adet “P-8 Poseidon” tipi deniz karakol uçağı tarafından yakından izlendiğini bildirdi. Söz konusu veriler NORTHCOM tarafından doğrulanmamıştır.

Çin’in Washington Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Çin ve Rusya orduları arasında yıllık iş birliği planı doğrultusunda iki ülke donanmaları son dönemde Pasifik Okyanusu’nun kuzey ve batısında ortak devriyeler gerçekleştirdi. Herhangi bir üçüncü tarafı hedef alın.” terimler kullanıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Çin ile yürütülen ortak devriyeyi teyit ederek, iki ülke filolarının temas ve güverte alanlarında helikopter çıkarma ve kalkış tatbikatları ile denizaltı karşıtı tatbikatlar düzenlediğini duyurdu.

ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri (INDO-PACOM) Komutanı Amiral John C. Aquilino, geçen ay Aspen Güvenlik Forumu’nda, “(Çin ve Rusya ortak) tatbikatları ve operasyonları arttı. İşbirliklerinin daha da güçleneceğini tahmin ediyorum ve bu endişe verici.” açıklama yapmıştı.

dogansar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu