Haber

Başkan Büyükakın: Zulmün olduğu her yer Kerbela’dır

11 Temmuz 1995’te Srebrenica’da başlayan ve en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği katliamı kınayan Önder Büyükakın, “Bizim için zulmün olduğu her yer Kerbela’dır.”

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Karamürsel Sünni Baba Mesire Alanı’nda düzenlenen mitingde bir konuşma yapan Önder Büyükakın, “Srebrenitsa katliamını konuşmadan geçemeyiz” diyerek, “Katliamın üzerinden 28 yıl geçti. Bir insanlık dramı yaşandı. Orada hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum” dedi. Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenica’da 11 Temmuz 1995’te başlayan ve en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği katliamın tüm dünyada acının ve adalet arayışının sembolü haline geldiği özellikle konuşmacılar tarafından vurgulandı.

“BUGÜNE BÜYÜK BİR LİDERLİK BIRAKTI”

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, AK Parti Karamürsel İlçe Başkanı Sait Mete, Bosna Hersek Türkleri Kültürel Yardımlaşma Derneği Lideri Erhan Yılmaz, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Lideri Behiye Çark ve çok sayıda vatandaşın katıldığı şenlikte Önder Büyükakın, Bosna Hersek’teki tarihi yerleri ve tünelleri yerinde gördüğünü söyledi. Orada arkadaşlarıyla neler yaptığını, nasıl mücadele ettiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Aliye İzzetbegoviç bu sözleriyle hem bir lider hem de bir fikir ve fikir insanı olarak büyük bir miras bırakmıştır.”

“MEDENİYETİMİZİN İHTİYACIDIR”

Başkan Büyükakın, “Balkan coğrafyasında hepimizin bildiği ‘Türk hasreti’ diye bir söz vardır. Atalarımız gittikleri her yere barışı, adaleti, barışı getirdikleri için özlem duyulmaktadır. Bir insan olarak yeterliliğin tarafında mıydınız yoksa berbatlığın tarafında mıydınız? Bizim için önemli olan da tam olarak bu. Uyumdan yana olacağız. Biz çok net biliyoruz ki zulmün olduğu her yer Kerbela’dır. İşte tam da bizim baktığımız yer, atalarımızın baktığı yer. “Dünyanın neresinde olursa olsun, zulmün yaşandığı yerde elimizden gelenin en iyisini yapmak için yardıma koşmak, bizim duruşumuzun ve medeniyetimizin gereğidir” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ahirli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu