Haber

ABD’li senatörden Türkiye’ye tehdit: Suriye’de kara harekatı olursa tepkimiz çok sert olur

Türkiye’nin Suriye’de kara harekatı düzenleyeceğine dair açıklama ve açıklamaların ardından ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde üst düzey isim olan James Risch’ten açıklama geldi.

“TÜRKİYE’YE F-16 SATIŞINA YEŞİL IŞIK YAKALAMANIN BAZI KURALLARI VAR”

Yunan lobisinin desteğini alan Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in, Türkiye’ye F-16 satışını engellemek istediğini açıklamasının ardından Yunanistan’ın en çok okunan gazetelerinden Kathimerini’ye konuşan Risch, Türkiye’ye F-16 satışına yeşil ışık yakılmasının bazı şartları olduğunu söyledi. .

“ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNDEKİ SORUNLAR DÜZELTİLMELİ”

Teknik olarak satışı engelleme imkanı bulunan Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin üst düzey isimlerinden Risch, “Kongre’nin Türkiye’nin F-16 satışına yeşil ışık yakması için ABD-Türkiye ilişkilerindeki sorunların çözülmesi gerekiyor. Şimdi Kongre olası bir satış hakkında bilgi vermedi.” söz konusu. Yasal düzenleme gereğince ABD yönetiminin Türkiye’ye F-16 satışını Kongre’ye bildirmesi gerekiyor. Risch, “Ancak şu anda bilgi eksikliği, Türkiye ve ABD arasında bazı teknik görüşmelerin sürdüğü anlamına geliyor” yorumunu yaptı.

“ABD’NİN TEPKİSİ GÜÇLÜ OLACAK”

Kongre’deki en etkili Cumhuriyetçi senatörlerden biri olarak bilinen Risch, “Suriye’deki askeri operasyonda tek bir Amerikalı hayatını kaybederse Türkiye’nin Kongre ile ilişkisi ciddi şekilde zedelenir. Türkiye kara harekatı yaparsa tepkiler artar” dedi. Amerika Birleşik Devletleri’nin 2019’u.” Suriye’deki operasyona verilecek tepkiden daha sert olacak” dedi. Risch, Türkiye ve Macaristan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylamamasından duyduğu hayal kırıklığını da dile getirerek, “Sürecin uzaması savaş zamanında NATO’nun birliğini zayıflatır” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu