Haber

İsrail’deki Ordu Mensupları Yargı Reformunu Reddetti ve Ayrıldı

İsrail’de 830 askeri üye, ülke çapında kitlesel protestolara ve kamuoyunda yoğun tartışmalara yol açan yargı reformuna tepki olarak istifa kararı aldı.

İsrail Kamu Yayın Kurumu’nun (KAN) bildirdiğine göre, İsrail Hava Kuvvetleri’nden 260’tan fazla pilot da dahil olmak üzere yaklaşık 830 asker görevden ayrıldı.

İsrail ordu radyosunda adı açıklanmayan bir ordu sözcüsü, askerlerin görevi reddetmesinin “ordunun etkinliğini tehdit ettiğine” dikkat çekti.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesini protesto etmek için ihtiyattan ayrılan askerlere yazdığı açık mektupta, “Güçlü ve bütün bir ordumuz olmazsa bu ülkede ülke olarak var olamayız. Eğer bölge için en iyi seçenek askerlik yapmamaksa.” sözlerini kullandı.

Tartışmalı yargı düzenlemesi

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sınırlandırılması ve yargı atamalarında söz sahibi olma gibi değişiklikleri içeriyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülke genelinde artan kitlesel protesto ve grevlere yol açan yargı düzenlemesini 27 Mart’ta ertelediğini ancak 2023-2024 bütçesinin yasalaşmasının ardından yeniden gündeme getireceklerini açıklamıştı. Mayıs sonunda TBMM.

Hükümet geçtiğimiz günlerde muhalefetle müzakerelerin durmasının ardından yargı düzenlemesi için yeniden düğmeye basmıştı.

Netanyahu hükümeti, Yüksek Mahkeme’nin hükümet üzerindeki kontrolünü kaldıracak yasa tasarısını, ülke çapındaki kitlesel protestolara ve kamuoyundaki yoğun tartışmalara rağmen muhalefet tarafından boykot edilen 24 Temmuz’daki bir parlamento oturumunda kabul etti.

Hükümetin “yargı reformuna” karşı çıkan savaş pilotları, denizaltı subayları ve diğer seçkin birlikler de dahil olmak üzere binlerce İsrailli, istekli yedek kuvvetlerin misyonundan vazgeçmeye karar vermişti.

siyaset, askeri, güvenlik, ekonomiyargıda üst düzey görevlerde bulunanlar ise hükümetin yargı düzenlemesine karşı olduklarını beyan ettiler.

Netanyahu hükümetinin yargısal düzenlemesine aykırı olan protesto hareketi yaklaşık 7 aydır gösterilerini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu